Klimatyczna Loża Pogodnych Seniorów

Zabawa i humor w walce z globalnym ociepleniem. Dołącz do nas i twórz śmieszne komentarze!

I warsztaty - Zielona Transformacja

Za nami I warsztaty Klimatycznej Loży Pogodnych Seniorów. Czy wiedza o zmianach klimatu musi być nudna? Absolutnie nie! Może wystarczy spojrzeć na niektóre sprawy z odrobiną humoru. Wyobraźcie sobie - prawie wszystkie kraje świata przystąpiły do Protokołu z Kioto i podpisały Porozumienie Paryskie uznając, że globalne ocieplenie ma miejsce i że ma to związek z działalnością człowieka, ale mimo tego są tacy, którzy w globalne ocieplenie nie wierzą. Co sie musi stać, żeby uwierzyli? Zobaczcie sami...

II warsztaty - Powietrze, woda, ziemia

Co nam przyniosły II warsztaty? Wiele niezwykle interesujących, czasami zaskakujących wiadomości dotyczących sposobów w jaki społeczności starają się zapobiegać negatywnemu wpływowi gazów cieplarnianych na klimat. Dowiedzieliśmy się m.in o toaletach dla krów, o żywności z dwutlenku węgla i o zielonym chińskim murze. Wspólnie zastanawialiśmy się też dlaczego warto posadzić drzewo. Spotkaliśmy się online z Idą Bocian, aktorką, reżyserką i scenarzystką teatralną, animatorką kultury. Odsłoniła przed nami kulisy pracy teatralnej i opowiedziała wiele zabawnych anegdot. Być może ktoś z uczestników dzięki zachętom Idy zapragnie zostać bohaterem naszych rolek?

III warsztaty - Energia

Spotkaliśmy się po raz trzeci, aby tym razem zapoznać się z innowacyjnymi projektami pozyskiwania "zielonej" energii ze słońca, wiatru, wody i ...alg. Okazało się też, że seniorzy mają nie mniej interesujące pomysły, w szczególności jak odzyskać marnotrawioną energię.

IV warsztaty - Mobilność

Zgodnie z tematem IV warsztatów poznaliśmy ciekawostki dotyczące
e-transportu, np. dowiedzieliśmy się o kolejce rowerowej w Lizbonie i o rowerowych śmieciarkach w Amsterdamie. Nasz gość specjalny zaprezentował dedykowane seniorom modele e-bike -ów. Zastanawialiśmy się czym jeździłby Batman, gdyby był eko-superbohaterem. Opowiadaliśmy też dowcipy klimatyczne do kamery.

V warsztaty - Podróże

Ludzie podróżują coraz więcej. Co zrobić, by odbywało się to z jak najmniejszą szkodą dla klimatu? Szukaliśmy odpowiedzi na to pytanie zapoznając się z nowinkami technologicznymi w obszarze przewozów pasażerskich. Opowiadaliśmy kawały związane z podróżami oswajając się z okiem kamery. Urządziliśmy też zawody samodzielnie skonstruowanych przez uczestników, najbardziej ekologicznych samolotów na świecie.

VI warsztaty

Jesteśmy na półmetku warsztatów poświęconych klimatowi. Pora więc na powtórkę materiału i krótkie podsumowanie.
Udało nam się wymyślić kilka dowcipnych tekstów nawiązujących do tematyki dotychczasowych zajęć.
Wciąż musimy uczyć się swobodnego zachowania przed kamerą - dzisiaj kolejne próby.

VII warsztaty - budowanie

Czy można budować pięknie, funkcjonalnie i... ekologicznie? Przekonaliśmy się o tym na warsztatach poświęconych pionierskim trendom w zrównoważonym budownictwie, gdzie materiały przyszłości pochodzą prosto z natury np. bambus, konopie, glina, a nawet wodorosty, grzybnia, obierki i rybie łuski. Obserwujemy powrót do konstrukcji z drewna – od domków po nowoczesne wieżowce z drewna klejonego. Dowiedzieliśmy się też o biobotanice – rewolucyjnym, nieco utopijnym kierunku, w którym domy same rosną, jak te eksperymentalne struktury w Nagold.
Dowiedzieliśmy się też czegoś o sobie. Test Bergera odkrył nasze charaktery. Na szczęście nie ma charakterów lepszych i gorszych.
Było także coś dla ciała - instruktorka fitness przeprowadziła z nami zajęcia gimnastyczne demonstrując zestaw ćwiczeń dla seniora.

Co słychać w Kostrzynie nad Odrą

25 marca mieliśmy przyjemność przyglądać się próbie generalnej spektaklu plenerowego "Kostrzyn - rok 195..." w wykonaniu grupy pasjonatów działających jako Teatr Historii Kostrzyna w reżyserii Anatola Wierzchowskiego. To przedstawienie stało się impulsem mobilizującym nas do intensywniejszej pracy, a jednocześnie wlało nadzieję - skoro im się udało, to może i nam się powiedzie...

VIII warsztaty - miejsce do życia

Czy nasze miejsce do życia może być przyjazne dla klimatu?
Ekologiczne, a jednocześnie dobre do życia domy to domy otoczone zielenią, chroniące przed zimnem i przed upałami, korzystające z OZE, wykorzystujące deszczówkę, szarą wodę, budowane z materiałów pozostawiających niski ślad węglowy. Jak to może wyglądać? Udaliśmy się na wirtualną wycieczkę do Berlina. Schumacher Quartier to nowe osiedle tworzone w miejscu zamkniętego lotniska Tegel. Na liczącym 40 ha terenie po dawnym pasie startowym powstaną domy z 5 tys. mieszkań. Jest to projekt ekologiczny, wszystko ma być więc neutralne pod względem emisji CO2, a energia produkowana na miejscu. Budynki mieszkalne zostaną zbudowane z drewna pozyskiwanego lokalnie – będzie to największe drewniane osiedle na świecie.
Osiedle będzie posiadało żłobki, przedszkola, szkołę, przychodnię, obiekty biurowe i handlowe, tak by większość potrzeb mieszkańców była dostępna na miejscu w odległości kilku minut spacerem.
Ta
dawka wiedzy klimatycznej poprzedziła naszą pierwszą próbę sceniczną w SMOK-u. Migawki w relacji filmowej.

IX warsztaty - jedzenie

Czy nasze preferencje żywieniowe mają wpływ na klimat? Czym jest weganizm, a czym wegetarianizm? Kim jest fleksitarianin?
Na te i inne pytania staraliśmy się znaleźć odpowiedź podczas kolejnych warsztatów KLoPS.
Przy okazji dowiedzieliśmy się o archeonach - jednokomórkowych organizmach, które potrafią syntezować białko z CO2, o mięsie z probówki, czekoladzie z jęczmienia i chleba świętojańskiego.
Powspominaliśmy przysmaki z czasów naszego dzieciństwa: chleb z wodą i z cukrem, jajko wypijane na surowo, ziemniaki z zsiadłym mlekiem.

X warsztaty

Kolejne, dziesiąte już warsztaty były wyjątkowe, gdyż odwiedził nas LAK - Latający Animator Kultury - Bartosz Mazur. Okazał się prawdziwym katalizatorem kreatywności. Uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych pobudzających wyobraźnię. Bartosz udzielił nam też cennych wskazówek, dzieląc się swoim doświadczeniem aktorskim. Pomógł nam zainscenizować skecze oparte na naszych scenariuszach z warsztatów. Zwrócił uwagę na znaczenie rytmu, intonacji głosu i gestów w kreowaniu roli. Uczyliśmy się, dobrze się przy tym bawiąc. Po zakończonych zajęciach kontynuowaliśmy rozmowy o sztuce podczas wspólnego obiadu.

XI warsztaty - ludzie , konsumenci, użytkownicy

"Ludzie, konsumenci, użytkownicy" to temat XI warsztatów KLoPS, na których pochyliliśmy się nad tym, jak nasze codzienne wybory konsumenckie wpływają na planetę. Rozmawialiśmy między innymi o ekologicznych etykietach, cyklu życia produktów, ponownym wykorzystaniu rzeczy, plastiku z alg, pchlich targach i secondhandach oraz nowej piramidzie żywnościowej uwzględniającej emisje gazów cieplarnianych, użytkowanie gruntów, bilans wodny i potencjał eutrofizacji.
Prezentacji przysłuchiwał się Anatol Wierzchowski — ceniony reżyser teatralny, pracujący na co dzień z amatorskimi grupami senioralnymi, który był naszym gościem specjalnym. Podzielił się z nami wiedzą o tym jak łączyć świadomość ekologiczną ze sztuką. Zachęcał nas do sięgania po emocje, wspomnienia z dzieciństwa i do pracy nad dykcją. Te warsztaty to dla nas nie tylko porcja wiedzy, ale też impuls do twórczego działania.

XII warsztaty - zero waste

Ostatni temat dotyczący klimatu, jaki został nam do omówienia to "Zero waste", czyli jak ograniczyć do minimum ilość odpadów. Trzeba o tym myśleć już na etapie zakupów unikając gromadzenia rzeczy niepotrzebnych. Warto też zwrócić uwagę na opakowanie. Najlepiej żeby było biodegradowalne. Czasami zamiast wyrzucić, można spróbować oddać zbędne przedmioty potrzebującym, albo wykorzystać je w inny sposób. Przekonaliśmy się, że z odpadków można naprawdę wyczarować niesamowite rzeczy. Niektóre rozwiązania związane z recyclingiem, upcyclingiem i downcyclingiem przypomniały nam czasy naszego dzieciństwa, kiedy żyło się bardziej ekologicznie, chociaż o ekologii nikt wtedy nie mówił. Dzieląc się wspomnieniami zauważyliśmy, że mamy podobne doświadczenia i emocje z czasów naszej młodości.

XIII warsztaty

Warsztaty filmowe - pierwsze koty za płoty!
Mieliśmy wyjątkową okazję zajrzeć za kulisy pracy telewizji regionalnej Horyzont TV, która stara się być telewizją dobrych wiadomości. Poznaliśmy tajniki pracy filmowców i na własne oczy zobaczyliśmy, jak ekipa błyskawicznie reaguje na ważne wydarzenia, gdyż podczas naszej wizyty przyszła informacja o niewybuchu.
Odwiedziliśmy kabinę montażową, podziwiając, ile kreatywności i wysiłku potrzeba, aby powstała gotowa relacja filmowa.
Następnie przeszliśmy do praktyki! Uczyliśmy się, jak ustawić się do kamery, gdzie patrzeć, jak ujarzmić gesty – a odważniejsi mogli nawet spróbować swoich sił przed obiektywem. Ci, którzy odważyli się stanąć przed kamerą, zaprezentowali humorystyczne teksty, bo w naszym projekcie o klimacie mówimy z uśmiechem.
Pierwsze kroki w świecie telewizji mamy za sobą, a relacja poszła w świat!

Warsztaty w Przelewicach

Warsztaty plenerowe to zupełnie nowe doświadczenie dla uczestników projektu KLoPS, tym bardziej, że musieli bardzo uruchomić wyobraźnię wcielając się w role postaci, jakie wylosowali w grze terenowej. Były to m.in. Nimfa Śmietnikowa, Czarodziej z OZE, Eko-magik, Strażnik Kompostu, czy też Ambasador Zieleni. Każdy miał do wykonania konkretne zadanie, które wymagało nie lada kreatywności. Piękna pogoda i fantastyczne otoczenie sprzyjały twórczej ekspresji. Ta ekologiczna zabawa wciągnęła nas do tego stopnia, że straciliśmy zupełnie poczucie czasu.
Pełni werwy i pomysłów, zafascynowani ideą mówienia o klimacie z przymrużeniem oka, wybraliśmy się na teatralną wyprawę, która miała nam dostarczyć solidnej dawki inspiracji. Celem był spektakl „Na wysokich obrotach” – farsa, która od pierwszych minut wprowadziła nas w komediowe klimaty. Chcieliśmy zobaczyć jak profesjonaliści budują komedię, która bawi do łez, a jednocześnie może nieść ważne przesłanie.
"Na wysokich obrotach” okazało się strzałem w dziesiątkę. Farsa, pełna absurdalnych zwrotów akcji, zaskakujących gagów i mistrzowsko zagranych scen, wywoływała salwy śmiechu na widowni. Na kolejnych warsztatach planujemy rozebrać na czynniki pierwsze najbardziej zabawne sceny ze spektaklu w poszukiwaniu pierwiastka śmieszności.

Wyjazd do Teatru

Świeżo po obejrzeniu komediowego przedstawienia "Na wysokich obrotach" postanowiliśmy wymienić się swoimi obserwacjami, które pozwolą wydobyć pierwiastek śmieszności. Zastanawiając się co sprawia, że dana scena jest szczególnie zabawna, zwróciliśmy uwagę na te momenty, które wywoływały śmiech widowni: pozy, gesty i mimikę, które potrafiły rozbawić bez jednego słowa, absurdalne sytuacje, podteksty, gagi, budowanie napięcia i jego nieoczekiwane rozładowanie, zabawne przeinaczenia popularnych przysłów i wiele innych. Mamy już pomysł na własną mini-farsę, która, będzie mówiła o ochronie klimatu ukazując w krzywym zwierciadle hipokryzję osób, które z ustami pełnymi frazesów pouczają innych, a same nie potrafią kierować się ekologią w swoim codziennym życiu.

XIV warsztaty

Od 30 maja do 20 czerwca uczestnicy projektu KLoPS spotykali się na próbach mini-farsy własnego pomysłu pt. „Ekologiczno-towarzyski przekładaniec” – krótkiego przedstawienia o hipokryzji w sprawach ekologii. Bo jak to często bywa - na ustach frazesy o ratowaniu planety, a w codzienności brak segregacji, plastik, kopcący samochód i futro z norek.
Każda z pięciu prób była okazją do doszlifowania scenariusza, nagrywania scen, wspólnego oglądania i analizowania – czasem z powagą, częściej z salwami śmiechu.
Na czwartej próbie postanowiliśmy dodać do fabuły niektóre wiersze i dowcipy wymyślone przez uczestników podczas warsztatów.
Na ostatniej próbie stwierdziliśmy, że nie damy rady zagrać perfekcyjnie. Doszliśmy do wniosku, że nadmierny perfekcjonizm szkodzi. Nie jesteśmy zawodowcami, ale mamy chęci, pomysły i ogromne zaangażowanie. Wierzymy, że publiczność to dostrzeże i doceni, bo nasza sztuka jest po prostu fajna... i chcemy ją pokazać światu.

Próby, próby, próby...

W końcu nadeszła ta chwila! Zrobiliśmy coś niesamowitego – wymyśliliśmy, napisaliśmy i nagraliśmy własną mini-farsę! Znaleźliśmy idealne miejsce i przy pomocy zwykłego, projektowego smartfona ruszyliśmy z nagraniami. Nie było łatwo, ale mamy już materiał filmowy, z którego powstanie nasze dzieło. Praca nad tym projektem tak nas wciągnęła, że coraz poważniej myślimy o założeniu grupy aktorskiej. Mamy energię, pomysły i ogromną chęć do działania! Teraz czas na montaż – z pojedynczych scen trzeba stworzyć film. Na szczęście Jana z HTS-u pokazała nam jak to się robi, więc tablet w dłonie i do dzieła!
Już wkrótce pokażemy efekty naszej pracy. Mamy nadzieję, że się spodoba.

Nagranie w Łagowie

Z dumą możemy powiedzieć, że nasza produkcja zbliża się do finału. Mieliśmy zaszczyt gościć Mateusza Grabowskiego – aktora teatralnego i filmowego, który zgodził się zostać pierwszym recenzentem naszego dzieła. Film trwa 15 minut, ale jak sam Mateusz przyznał, czas minął mu zaskakująco szybko. Po seansie podkreślił, że ciekawa fabuła i wciągająca akcja skutecznie rekompensują drobne niedoskonałości aktorskie i realizacyjne. Był zdumiony, że sceny zostały nagrane bez żadnych powtórek. W profesjonalnych produkcjach to rzadkość! Mateusz podzielił się ponadto cennymi uwagami, wskazując, co można jeszcze poprawić i jak powinna wyglądać praca na planie filmowym. Z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści z jego barwnej kariery aktorskiej – pełnej pasji, wyzwań i inspirujących doświadczeń. To spotkanie dało nam nową energię i jeszcze więcej motywacji do działania. Już nie możemy się doczekać, by pokazać Wam efekt końcowy!

Ostatnie warsztaty

Nasza Burmistrzyni zainicjowała akcją "Zazieleniamy Słubice". Wśród grupy mieszkańców, którzy odpowiedzieli na apel Marzeny Słodownik i 21 marca zgłosili się do pomocy przy sadzeniu roślin byli również seniorzy biorący udział w projekcie "Klimatyczna Loża Pogodnych Seniorów". Teraz, gdy skwerek koło Biblioteki Collegium Polonicum pięknie się zazielenił przyszła pora na pielenie. Przystąpiliśmy z zapałem do walki z lebiodą i innymi chwastami, by uwydatnić piękno ozdobnych roślin pokrywających skwer. Skwerek przy Bibliotece wygląda teraz tak pięknie, że rośliny z sąsiednich rabatek podobno same próbują się tam przesadzić.

Zazieleniamy Słubice

Prezentujemy nasz pierwszy filmowy eksperyment – „Ekologiczno–towarzyski przekładaniec”, stworzony w ramach projektu „Klimatyczna Loża Pogodnych Seniorów”.
Film powstał w całości przy użyciu smartfona – bez profesjonalnego sprzętu, ale za to z ogromem pasji, humoru i kreatywności. Cała ekipa to amatorzy, którzy po raz pierwszy stanęli po obu stronach kamery. Pomysł, scenariusz i dialogi to efekt wspólnego wysiłku, rozmów i prób.
Zdajemy sobie sprawę z potknięć i niedoskonałości, ale wg naszego pierwszego recenzenta (Mateusz Grabowski), to właśnie one nadają temu filmowi autentyczności i uroku. Najważniejsze było dla nas jedno: działać razem, uczyć się, dobrze się bawić i stworzyć zgrany zespół, bo to dopiero początek naszej filmowej przygody – mamy apetyt na więcej!

Nagranie finałowe

.

Ewaluacja i świętowanie projektu

To już nasze ostatnie działanie w ramach projektu "Klimatyczna Loża Pogodnych Seniorów". Wspólnie obejrzeliśmy nasz film i raz jeszcze z rozbawieniem wspominaliśmy nasze warsztatowe spotkania.
Przeszedł czas na podsumowanie i ocenę, czyli ewaluację projektu.
Potem były podziękowania, dyplomy i nagrody.
Rozstawaliśmy się z przekonaniem, że zrobiliśmy coś pięknego: stworzyliśmy zgraną, kreatywną ekipę, która nie tylko mówi o ratowaniu planety, ale robi to z sercem, humorem i talentem. A przygoda? Nie kończy się – my się dopiero rozkręcamy!